Skrzypce

Najlepsi z najlepszych


W tym miejscu zaprezentuję najwspanialszych artystów grających na skrzypcach.skrzypce

Nauka gry


Kilka lekcji prezentujących podstawy gry na skrzypcach.

O mnie


Wielcy mistrzowie...

Kaja Danczowska- urodziła się 25 marca 1949 r. Jest współczesną skrzypaczką i pedagogiem. Gdy miała 8 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w klasie pani Eugenii Umińskiej. Również później studiowała u niej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Karakowie. W 1972 r. ukończyła studia z wyróżnieniem. W tym roku skończyła dwuletni mistrzowski kurs W Konserwatorium w Moskwie u Dawida Ojstracha. Uczestniczyła również w zorganizowanym przez rząd Kanadyjski dwuletnim mistrzowskim kursie, który był prowadzony przez Ruggiero Rucciego. Wygrywała wiele skrzypcowych konkursów krajowych i międzynarodowych. Mając 10 lat otrzymała I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Wrocławiu. W 1967 r. zdobyła III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Dwa lata później zdobyła II miejsce na Konkursie Skrzypcowym im. A. Curci w Neapolu, a za rok kolejną. Tym razem została laureatką drugiego miejsca w Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie. W 1975 zdobyła - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium. W 1976 r. zdobyła srebrny medal w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli.

Kaja Danczowska nadal robi swą wielką muzyczną karierę. Współpracuje ze znanymi na całym świecie ludźmi. Są to np. Krzysztof Penderecki, Mischa Mayskym, Antonio Wit i wielu innych artystów. Jest bardzo wszechstronną i ambitną skrzypaczką. Grała niemal wszystkie utwory jakie kiedykolwiek wydano na skrzypce! Cóż za niezwykły respekt do swego kochanego instrumentu. Chyba nigdy się z nim nie rozstaje. Nawet krytycy muzyczni podkreślają, z jakim zapałem i prawdziwymi emocjami gra na skrzypcach i jak wspaniale to robi. Sprawność techniczna jest tylko do pozazdroszczenia, a intonacja (czystość dźwięku) jeszcze lepsza. W ciągu swojego życia nagrała wiele płyt. Głównie z koncertami. W swym życiowym dorobku posiada także ponad 300 nagrań radiowych! Swą działalność pedagogiczną prowadzi w Akademii Muzycznej w Krakowie od 1972 r. Jest profesorem zwyczajnym. Zdobyła ten tytuł w 1997 r. Ale skromność. Przecież mogłaby być nieustannie w blasku fleszy, a jednak wybrała ciche życie i stara się swą wiedzę zagłębiać najprostszym ludziom. Podobnie do Wandy Wiłkomirskiej wiele razy zasiadała na ławie jurora. W konkursie Wieniawskiego była jurorem w 1986, a później w wielu innych prestiżowych konkursach zagranicznych m.in. w Tokio, Monachium, Nowym Jorku, czy Odense.

Jak widać, najpewniej urodziła się pod szczęśliwa gwiazdą, bo już mając zaledwie 9 lat rozpoczęła swą trasę koncertową po całym świecie! Wykonywała wiele różnych utworów znanych na całym świecie kompozytorów, trudnych do opanowania pamięciowo i koszmarnych jeśli chodzi o technikę:) .

Kaja Danczowska prowadzi swa własną klasę skrzypiec w krakowskiej Akademii Muzycznej. Otrzymała więcej nagród niż niejeden olimpijczyk ; ) Jej trofea to m.in. Państwowa Nagroda II stopnia, którą dostała w 1976 r., rok później Nagrodę Miasta Krakowa, następnie trzykrotnie, w roku 1979, 1991 i 1998 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1982 - Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych, w 1984 - Nagrodę Komitetu do spraw Radia i Telewizji, w 1986 - Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 - Nagrodę Wojewody Krakowskiego, w 1998 - Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej, w 1999 - Excellent in Teaching Fundacji Robinsonów.

Powiem tylko jedno słowo do zafascynowanych jej muzyką i talentem: „WZÓR”.