Skrzypce

Najlepsi z najlepszych


W tym miejscu zaprezentuję najwspanialszych artystów grających na skrzypcach.skrzypce

Nauka gry


Kilka lekcji prezentujących podstawy gry na skrzypcach.

Konkursy Skrzypcowe


Fajnie byłoby wygrać...

Największym skrzypcowym konkursem jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego. Jest to konkurs, który odbywa się co pięć lat dla skrzypków do 30 roku życia. Odbywa się on w Poznaniu. Jest on poświęcony wspaniałemu wirtuozowi, skrzypkowi Henrykowi Wieniawskiemu.

Jest to najstarszy konkurs na świecie. Pierwszy raz odbył się w 1935 roku w Warszawie. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Celem konkursu jest propagowanie muzyki kompozytora i danie uzdolnionym skrzypkom okazję do pokazania tego co umieją. Początkowo konkurs miał być planowany co pięć lat, jednak gdy zaszła druga wojna światowa plany się odwróciły. Drugi konkurs skrzypcowy udało się zorganizować dopiero po 17 latach, a mianowicie w roku 1952. Od tej pory konkurs odbywa się regularnie co pięć lat zawsze w tym samym miejscu- Poznaniu w Auli UAM.

Aby przejśc eliminacje tego konkursu, żiri musi pozytywnie ocenić nasz występ nagrany na kasety (kasety te wysyłamy na adres podany na stronie konkursu). Eliminacje pokonuje ok. 48 skrzypków. W finale odbywają sie dwa koncerty. Towarzyszy im orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Ważne podkreślenia jest to że konkurs im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym europejskim konkursem skrzypcowym

Od 1957 roku konkursowi skrzypcowemu współtowarzyszy co ciekawe Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego. Nagrody w jednej z edycji konkursu to:

I miejsce to 25 000 USD i złoty medal.
II miejsce to 20 000 USD i srebrny metal.
III miejsce to 15 000 USD i brązowy medal.
IV miejsce to 10 000 USD.
V miejsce to 8 000 USD.
VI miejsce to 5 000 USD.