Skrzypce

Najlepsi z najlepszych


W tym miejscu zaprezentuję najwspanialszych artystów grających na skrzypcach.skrzypce

Nauka gry


Kilka lekcji prezentujących podstawy gry na skrzypcach.

Nigel Kennedy


Artykuł o mistrzu...

Nigel Kennedy- urodził się 28 grudnia 1956 r. w angielskim mieście Brighton znany jako po prostu Kennedy lub „Bad Boy of Classical”- kontrowersyjny skrzypek brytyjski. Absolwent elitarnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku.

Na początku swej skrzypcowej kariery występował razem z fenomenalnym skrzypkiem Stephane Grappellim. Po za tym drogę do szczytu utorował mu niekwestionowany geniusz. Kiedy w 1989 r. wydał swój pierwszy album Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku” i tym samym podpisał kontrakt z wytwórnią EMI, zyskał wielką sławę, co świadczyło o tym 2 mln. Sprzedanych krążków w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Kennedy na koncertach wykonuje utwory znanych kompozytorów takich jak: Jan Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Jimmy’ego Hendrixa, czy współczesnych zespołów takich jak The Doors.

Nigel Kennedy gra na XVIII skrzypcach Guarneri del Gesu oraz na Stradivariusie, które zapisała mu w testamencie Dorothy Jeffries z warunkiem, że po ukończeniu kariery ma je przekazać innemu młodemu wybitnemu skrzypkowi. Jego kontrowersyjna gra od dawna wzbudza w ludziach podziw i tajemniczość. Na koncertach często gra tyłem do publiczności, razem z puszką piwa. Charakterystyczne przytupywania oraz postpunkowa fryzura są głównymi wyznacznikami jego oryginalności.

Nigel Kennedy jest gościnnym dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, w której często koncertuje. W 2002 r. objął kierownictwo artystycznej Polskiej Orkiestry Kameralnej. W roku 2003 nagrał z krakowskim zespołem The Kroke Band płytę: East Meets East. Jest również wiernym kibicem jednego z najstarszych polskich klubów: Cracovii. Jednak najbliższym sercu klubem jest Aston Villa. Wolny od koncertów czas spędza w swoje posiadłości w Malvern w hrabstwie Worcestershire lub w krakowskim mieszkaniu przy ulicy Floriańskiej. Często można go spotkać w klubach jazzowych, w których często grywa jam sessieons. Ma żonę Agnieszkę, która jest Polką. Podczas koncertów towarzysza mu również Polscy instrumentaliści. Np. pianista jazzowy Piotr Wyleżoł oraz Adam Kowalewski- basista, Paweł Dobrowolski- perkusista oraz Tomasz Grzegorski- saksofonista.