Skrzypce

Najlepsi z najlepszych


W tym miejscu zaprezentuję najwspanialszych artystów grających na skrzypcach.skrzypce

Nauka gry


Kilka lekcji prezentujących podstawy gry na skrzypcach.

Stradivarius


Historia pewnego budowniczego...

Najsławniejszym i najlepszym do tej pory budowniczym skrzypiec był Antonio Stradivari ur. 1643 lub 1644 roku w Cremonie, zm. 18 grudnia 1737 roku. Jego dziełem jest około 1100 egzemplarzy skrzypiec (najpiękniej brzmiących). Skrzypce Stradivariusa uważane są za największe osiągniecie lutnicze. Skrzypce Stradivariusa są moim zdaniem jednym z najbardziej znanych instrumentów na całym świecie! Ceny za nie sięgają astronomicznych kwot!, dochodzą nawet do 5 mln dolarów. Prawdziwe skrzypce Stradivariusa są obecnie niezwykle rzadkie. Ceny za nie wciąż rosną - ustalane są przez hobbistyczny rynek dzieł sztuki. Największą ilość skrzypiec Stradivariusa udało się zgromadzić niejakiemu Stewartowi Pollensowi.

Specjaliści już od ponad 250 lat zastanawiają się nad wspaniałym brzmieniem skrzypiec tego znamienitego lutnika. Pewien profesor biochemii z Teksasu wraz z przyjacielem 30 lat się zastanawiał i w 2003 r. Doszedł do wniosku, że jest to spowodowane „małą epoką lodowcową”, którą Europa przeżywała od połowy XV wieku do połowy XIX wieku. Ów „epoka lodowcowa” spowolnienie wzrostu drzew, w wyniku czego drewno stało się gęstsze, a wykonanie z niego skrzypiec- wyjątkowe. Jednak ta teoria okazała się błędna.

Każdy twórca skrzypiec miał swoje receptury na produkcje tego instrumentu. Twórcy używali własnej mieszaniny środków chemicznych. To właśnie one sprawiały, że drewno używane do produkcji skrzypiec miało różne właściwości. Antonio Stradivari poznał tajemnicę naprawde wyjątkowej mieszanki...