Skrzypce

Najlepsi z najlepszych


W tym miejscu zaprezentuję najwspanialszych artystów grających na skrzypcach.skrzypce

Nauka gry


Kilka lekcji prezentujących podstawy gry na skrzypcach.

Zwycięzcy konkursów


O tych którym się udało...

Laureatką pierwszej nagrody konkursu jaki odbył się w 1935 r.(pierwszy konkurs) została francuska skrzypaczka Ginette Neveu. Drugą nagrodę otrzymał Dawid Ojstrach ze Związku Radzieckiego. Natomiast brązowy medal otrzymał Henry Temianka z Wielkiej Btytanii.

Drugi konkurs odbył się dopiero w 1952 r. w Poznaniu. Jego laureatem był Igor Ojstrach- syn laureata drugiej nagrody w konkursie w 1935r. Srebrny medal otrzymali ex aequo Julian Sitkowiecki ze Związku Radzieckiego i Wanda Wiłkomirska z Polski. Trzecią nagrodę otrzymali ex aequo Blanche Tarjus z Francji, Marina Jaszwili ze Związku Radzieckiego, oraz Olga Parchomienko również z ZSRR. Pierwsza nagroda z konkursu z 1957 r. – Roza Fajn z ZSRR, drugą nagrodę otrzymał Amerykanin Sidney Harth, a trzecie miejsce otrzymał Mark Komissarow ze Związku Radzieckiego.

W 1962 roku laureatem pierwszej nagrody został Charles Treger z USA. Drugą nagrodę otrzymał Oleg Krysa z ZSRR, a trzecią nagrodę otrzymał Krzysztof Jakowicz z Polski.

Laureat pierwszej nagrody z konkursu w 1967 roku został Polak Piotr Janowski. Trzecia nagroda to Michał Bezwierchnyj z ZSRR. Trzecią nagrodę otrzymał także Polka- Kaja Danczowska.

Pierwsze miejsce, które zostało przyznane w 1972 r. to Tatiana Grindienko ze Związku Radzieckiego. Drugą nagrode otrzymała Japonka Shizuka Ishikawa, a brązowy medal został przyznany Polce Barbarze Górzyńskiej.

Z konkursu z 1977 r. pierwsze miejsce otrzymał Wadim Brodskij ze Związku Radzieckiego. Srebrny medal otrzymali ex aequo Polak Piotr Milewski oraz Michał Wajman z ZSRR . Trzecią nagrodę otrzymali również ex aequo Zachar Bron (ZSRR) oraz Peter A. Zazofsky z USA.

Następny konkurs, jaki odbył się w 1981 roku wyłonił jako laureata pierwszego miejsca- Keika Urushihara z Japonii. Z tego samego kraju zostało przyznane drugie miejsce, jakim poszczyciła się Elisa Kawaguti. Trzecie jednak miejsce zostało przyznane jednak Polce Aureli Błaszczok.

W 1986 roku zwyciężył Ewegnij Buszkow z ZSRR. Druga nagroda zdobyli ex aequo Japończyk Nobu Wakabayashi oraz Robert Kabara z Polski. Trzecia nagroda to Wiktor Kuzniecow z ZSRR.

Następny konkurs, jaki odbył się w 1991 r. jako zwycięzcę wybrał ex aequo dwóch Polaków: Bartłomieja Nizioła oraz Piotra Pławnera . Druga nagrodę otrzymała Chie Abiko z Japonii. Trzecią nagrodę wyrobił sobie Reiko Shiraishi z Japonii. W konkursie z 1996 r. laureatem pierwszej nagrody został Reiko Otani z Japonii. Druga nagroda- Akkiko Tanaka- również z Japonii. Trzecia nagrodę otrzymali ex aequo Asuka Sezaki z Japonii oraz Łukasz Błaszczyk z Polski.

Konkurs jaki odbył się w 2001 r. zwyciężyła Rosjanka Alona Bajewa. Drugą nagrodę otrzymali ex aequo Soojin Han z Korei i Roman Simović Z Jugosławii. Trzęcią nagrodę otrzymali ex aequo Gaik Kazazian z Armenii, Bracha Malkin z USA i Hiroko Takahashi z Japonii. Ostatni konkurs, jaki odbył się do tej pory w 2006 r. wygrała Polka Agata Szymczewska. Drugą nagrodę otrzymała Airi Suzuki z Japonii.

Trzecią nagrode otrzymała również Polka- Anna Maria Staśkiewicz.

Kolejny Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się w 2011 r. Miejmy nadzieję, że główne nagrody uplasują Polacy!